Artykuł o współczesnej stomatologii - Dla dentystów

Leczenie zębów pod mikroskopem Bytom

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć pr

Artykuł o współczesnej stomatologii - Dla dentystów Leczenie zębów pod mikroskopem Bytom
awnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Lęk dziecka przed dentystą

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.


Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są

Jak właściwie dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem? Oczywiście przede wszystkim należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Jednak szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych – tutaj z pomocą przyjdzie nam klasyczna nić dentystyczna. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki zębów są regularne wizyty u dentysty. Dentysta nie tylko sprawdzi stan naszego uzębienia, zaleci lub wykona ewentualne leczenie ubytków, ale również doradzi w kwestii profilaktyki domowej. W końcu każdy z nas jest inny i nawet dbanie o zęby w wielu przypadkach jest sprawą indywidualną.

Jeśli chodzi o wybór szczoteczki, to dobrze jest zainwestować w szczoteczkę elektryczną z obrotową główką, która lepiej i dokładniej doczyści nasze zęby. Stomatolog z całą pewnością doradzi wybór takiej szczoteczki, aby zakupić dobry sprzęt, ale też nie przepłacać. Warto też poprosić o udzielenie instruktażu mycia i nitkowania zębów, tak, by w trakcie codziennych praktyk nie uszkodzić ani dziąseł, ani szkliwa.

Gabinet dentystyczny to miejsce, w którym znajdziemy szeroką ofertę profilaktyki stomatologicznej, począwszy od usuwania kamienia i osadu nazębnego, poprzez lakowanie, lakierowanie, czy fluoryzację zębów, aż po leczenie i wypełnianie ubytków, jeśli jest taka konieczność. Należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, dzięki którym łatwiej będzie zapanować nad stanem naszego uzębienia i uniknąć problemów z próchnicą, nadwrażliwością zębów, czy poważniejszymi schorzeniami.


Gabinet dentystyczny trzeba odwiedzać co najmniej raz w roku

Zdrowie jamy ustnej jest tematem, który niestety często zaniedbujemy. Wydaje nam się, że dentysta jest osobą, do której powinniśmy się udać dopiero wtedy, gdy już coś boli. Tymczasem, tak naprawdę bardzo ważne są wizyty profilaktyczne, które powinniśmy odbywać co najmniej raz w roku. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zobaczy, czy nie ma żadnych ubytków, oceni także, czy któryś z naszych zębów nadają się do ewentualnego leczenia. Bardzo ważne jest też to, by przynajmniej raz w roku dokonać profilaktycznego ściągnięcia kamienia nazębnego, co jest stosunkowo proste, szybkie i niezbyt drogie. Nie należy tego mylić z wybielaniem zębów, który jest oddzielną usługą, natomiast samo ściągnięcie osadu i kamienia da nam tyle, że na płytce nazębnej nie będą się zbierały bakterie. Takie bakterie potrafią zatruć cały organizm i doprowadzić do stanów zapalnych, dlatego lepiej jest ten proces przeprowadzać regularnie. Jeżeli więc dawno tego nie robiliśmy, trzeba koniecznie odwiedzić w najbliższej przyszłości gabinet dentystyczny.


Przekłada się to na łatwość w

Zdrowy uśmiech jest z pewnością ogromnym atutem. Mocne zęby wyglądają dobrze wizualnie. Z tego powodu dentysta powinien być przez każdego regularnie odwiedzany. Częste kontrole umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniego leczenia. W ten sposób można znacznie ograniczyć wielkość ubytków oraz zakładanych w późniejszym czasie wypełnień. Przekłada się to na kondycję zębów. Stomatolog jest również w stanie zadbać o wszystkie kwestie wizualne związane z uzębieniem. Regularne profesjonalne czyszczenie i polerowanie pozwala znacznie poprawić wygląd uśmiechu. Równocześnie usuwane są wtedy wszelkie osady i nagromadzony kamień nazębny. Przekłada się to na łatwość w zachowaniu higieny jamy ustnej. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z bólem. W trakcie leczenia w trudniejszych przypadkach mogą być stosowane znieczulenia, które minimalizują nieprzyjemne dolegliwości. Z pewnością im szybciej zgłosimy się na wizytę tym mniejsze ingerencje w ząb będą potrzebne.


Często jest to leczenie odbywające się

Dbanie o siebie nie polega wyłącznie na kupowaniu i używaniu drogich perfum, lecz także na dbaniu o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza dotyczą także uzębienia. Póki nic nas nie boli jest dobrze i zapominamy jak ważne są zęby. Problemy zaczynają się, gdy musimy odwiedzić gabinet dentystyczny zmagając się z bólem. Bardzo często powoduje go nieleczona próchnica. Brak wczesnego leczenia może spowodować choroby miazgi, a te nawet zgorzel. Dentysta musi w takim przypadku otworzyć komorę zęba i zdezynfekować kanały podchlorynem sodu. Często jest to leczenie odbywające się na kilku wizytach. Stomatolog dopiero po stwierdzeniu, że w zębie nie ma nas martwiczych i wysięku może zdecydować o wypełnieniu ostatecznym kanałów. Materiał jest biozgodny i szczelny, dlatego dany ząb nie powinien już sprawiać dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać o tym, że jest to leczenie zachowawcze i alternatywne do usunięcia zęba. Czasami może się okazać, że zmiany były zbyt rozległe i nawet leczenie endodontyczne jest nieskuteczne.