Z wizytą u dentysty. Krótko o stomatologii - Dla dentystów

stomatologia estetyczna jastrzębie

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba


Usługa leczenia kanałowego zębów jest jedną z wielu usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne specjalizujące się w leczeniu i profilaktyce zębów oraz jamy ustnej. Leczenie kanałowe należy do jednej z

Z wizytą u dentysty. Krótko o stomatologii - Dla dentystów stomatologia estetyczna jastrzębie
dziedzin stomatologii, którą jest stomatologia zachowawcza. Leczenie kanałowe zębów jest znane także pod inną, bardziej fachową nazwą endodoncji. Sam zabieg leczenia kanałowego ma na celu wyleczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba powstałych najczęściej na skutek próchnicy. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu tych przestrzeni oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. W leczeniu kanałowym często korzysta się z pomocy mikroskopu, dzięki któremu można precyzyjniej wyczyścić oraz wypełnić kanały zęba. Sam zabieg z pewnością nie należy do zbyt przyjemnych, dlatego warto odbywać regularne wizyty kontrolne u dentysty, a także stosować odpowiednią profilaktykę. Zdarza się, że leczenie kanałowe jest jedyną metodą uratowania zaatakowanego przez próchnicę zęba.


Dentysta a stomatolog


Czy istnieje jakaś wyraźna różnica między lekarzem dentystą a lekarzem stomatologiem? Bardzo często używa się tych nazw naprzemiennie, najczęściej mówimy o gabinetach stomatologicznych, ale idziemy już do dentysty. Nie ma jednak nic złego w używaniu nazw lekarz dentysta i lekarz stomatolog naprzemiennie, ponieważ od czasu wejścia Polski do UE tytuły te zostały ujednolicone i teraz po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. Wcześniej jednak lekarz stomatolog posiadał większy zakres specjalizacji, ponieważ zajmował się również działaniami profilaktycznymi oraz leczeniem całej jamy ustnej. Słowo stomatolog pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta oraz logia, czyli nauka. Dentysta natomiast swoją nazwę wywodzi z łaciny, w której dens oznacza ząb. Przed dołączeniem do UE i ujednoliceniem tytułów, stomatolog zajmował się także leczeniem jamy ustnej, natomiast dentysta był specjalistą od leczenia typowo zębów. Obecnie jednak tytuł lekarza stomatologa od lekarza dentysty różni się rokiem ukończenia studiów.


O tym że trzeba dbać o

O tym, że trzeba dbać o swoje zęby teoretycznie wie każdy, nawet najmłodszy, niestety nie każdy z nas stosuje się do zaleć jakie przekazuje nam dentysta w gabinecie stomatologicznym. Niestety bardzo często już bardzo młodzi ludzie mają ogromne problemy z uzębieniem, często w wyniku swojego zaniedbania. Na szczęście zarówno stomatologia jak i protetyka w ostatnich latach bardzo się rozwinęły. I choć sztuczne zęby nadal kojarzą się nam ze starszymi osobami, to coraz więcej młodych ludzi ma implanty. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, że posiadanie sztucznych zębów wiąże się nie tylko z tym, że nasze już wypadły, lub okazały się być zbyt chore, aby można je było uratować. Bardzo często ludzie tracą zęby w wyniku wypadków. Tego typu sytuacje są bardzo częste i mogą spotkać osoby w każdym wieku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w wyniku wypadku samochodowego możemy złamać rękę, nogę czy kręgosłup, jednak o tym, że możemy wybić sobie zęby praktycznie nikt nie myśli. Jednak są to naprawdę bardzo częste urazy, na szczęście protetyka tak bardzo się rozwinęła, że dzisiejsze protezy są właściwie nie do zauważenia. Możliwe, że ktoś z naszego otoczenia nosi sztuczne zęby, a my nawet tego nie zauważyliśmy.